2009/07/30

okiem jurora :-)

Zostały ogłoszone wyniki konkursu "Na styku dwóch błękitów" organizowanego przez Invest Komfort SA. Jako że brałem udział w obradach jury pozwoliłem sobie na kilka refleksji pokonkursowych:

Generalnie:
Nieoczywiste, niebanalne sfotografowanie budynku jest trudnym zadaniem fotograficznym. Tematem konkursu był detal (w skali miasta), ale tak na prawdę chodziło o pokazanie, w jaki sposób ten detal zmienia charakter otoczenia, co wnosi, co podkreśla, a co zasłania.

Prace nadesłane na konkurs były bardzo zróżnicowane. Pod wszystkimi względami. Od fotografii wykonanych w technice otworkowej, przez czarno-białe zdjęcia robione w klasycznym stylu fotografii architektury, fotografie reportażowe i krajobrazowe, aż po przerysowane kolorowanki w technice HDR (która - podobnie jak fotomontaż czy zabiegi selektywne nie była dozwolona).

Dyskusje były burzliwe. Nie znaleźliśmy fotografii, która jednoznacznie wybijałaby się z pozostałych, przyznaliśmy za to dwie drugie nagrody, trzy trzecie i kilkanaście wyróżnień. W wybranych przez nas fotografiach widać wrażliwość autorów na zmiany zachodzące w przestrzeni miejskiej. Sea Towers pokazane zostały jako wyróżniający się, ale jednocześnie spójny element charakterystyczny panoramy Gdyni.


A teraz kilka komentarzy do niektórych zdjęć:
Izabella Cieślak - II nagroda (IBC990)
Reporterska fotografia, na której dużo się dzieje. Autor pokazuje kontekst budynku i uzasadnia nazwę wież i konkursu. Ołowiana paleta barw buduje nastrój grozy, przed którym ucieka żaglowiec, a opierają się solidna budowla Sea Towers.
Jarosław Stankiewicz - wyróżnienie (J1Ł2A3)
Zachwyca mnie to klasyczne przedstawienie architektury. Ciężka, ostra bryła budynku pokazana jest w sposób lekki, niemal figlarny. Do tego doskonale wybrana technika i kadr. Fotografia gotowa do umieszczenia w branżowym wydawnictwie o współczesnej architekturze.
Mirosław Węsiora - wyróżnienie (777CCC)
Bardzo dynamiczne, graficzne zdjęcie. Ulotny duch żeglarstwa przenika trwałą, materialną tkankę miasta. Za wieżami kryje się jakaś tajemnica. Fotografia niejednoznaczna, dająca się interpretować na wiele sposobów. Tradycyjny efekt (zmiana ogniskowej w długim czasie naświetlania) idealnie wykorzystany dla zbudowania klimatu fotografii.
Marek Bogacki - wyróżnienie (M7AR35)
Bardzo lubię abstrakcje, które na drugi rzut oka dają się odszyfrować. Kolor, równowaga kompozycji, zamglone, rozproszone światło tworzą nierealny, trochę bajkowy klimat.
Dominika Wojtasik- wyróżnienie (D1M9W8) Odbitkę tej fotografii spośród setek innych wyróżniał bardzo dobry kolor. Malarskie, nieoczywiste zdjęcie.Mariusz Sorn - wyróżnienie specjalne (MAX369 )
Autor był we właściwym miejscu o właściwym czasie. Nie będę się rozpisywać, dodam tylko, że mimo, że fotografia nie spełnia warunków konkursu (zapis o tym, że fotografie należy wykonać z miejsc ogólnodostępnych) Jury zdecydowało się przyznać jej wyróżnienie specjalne.

Pozostałe fotografie znajdują się na stronie Invest Komfortu
Laureatom serdecznie gratuluję!

9 komentarzy:

 1. Nie rozumiem co to znaczy miejscas ogólnie dostepne?
  Dla inwalidy na wózku takim miejscem nie jest nawet dach kiosku Ruchu.
  Dla mojej mamy podejście po schodach nie jest miejscem ogólnie dostępnym.

  Czy załatwienie sobie paralotni i komercyjny lot nad wieżowecem za 5000zł, gdzie pierwsza nagroda to 12.000zl to nie jest twórcze podejscie do tematu i czy nie nalezy nagrodzic takierj inicjatywy?

  Komercyjne loty paralotnią nad Gdynia są dostepne dla wszystkich.

  Bzdurny ten zapis i zniszczył równośc w podejściu do uczesntików.

  Na dodatek, najlepsze zjdęcie nie wygrało w mojej opinii (ostatnie).

  Żal.

  Spraw z podziałem nagród nie bede komentował, na razie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Miejsce ogólnodostępne to takie, które jest dostpne z przestrzeni publicznej w oczywisty sposób. Były przypadki wtargniecia na tereny prywatne (np dachy prywatnych obiektów przemysłowych) aby zdobyć dobre ujęcia... Organizator na prośbe i protesty związane z tymi akcjami wprowadził ten zapis.

  Oczywiście idąc daleko w interpretacji dostepności - można by przyjąć taką tezę - że wszystkie miejsca mogą byc dostepne (np za pomocą modelu zdalniesterowanego) który może latać 5cm nad dachem jakiegoś prywatnego obiektu i fotografować :-)

  Można sobie teraz dyskutować nad regulaminem, jako punktem wyjścia (np możnaby też dopuścic kreację artystyczną). Jednak dla nas gdy wybieraliśmy fotografie to było poza dyskusją. W wyborze musieliśmy opierać się na zasadach spisanych na jego kartach. A gdyby nie ten zapis... ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. a co do innego konkursu - gratuluję Nikkor 75th Anniversary Award, świetne zdjęcie tylko kontury wody jakoś nienaturalnie wyszły - czemu ?

  OdpowiedzUsuń
 4. Kacper odpowiedz proszę, czy Ty nie latałeś wtedy z Maruszem Sornem (Twoim kolegą)nad Sea Towers?

  Właśnie gratuluję, dobry shot!

  OdpowiedzUsuń
 5. Tego dnia latalem rano. Wieczorem nie latałem, nie mogłem... i to co sie dzieje obserwowalem z okna :-(

  Tym bardziej doceniam fotografię wykonaną przez innego Paralotniarza :-)

  prad - co masz konkretnie na mysli? kształt kolor ? Zachęcam do odwiedzenia tego miejsca jest bardzo ciekawe.

  Pozdrowienia,
  Kacper

  Proszę podpisywać się pod komentarzami

  OdpowiedzUsuń
 6. Kolor - woda od zieleni oddzielona jest jasną kreską - to piasek ?
  Ogólnie to subiektywne odczucie, dla kogoś kto na codzień stąpa po ziemi wiele miejsc uchwyconych z góry wygląda nienaturalnie :)
  A konkretnie co to za miejsce ?

  OdpowiedzUsuń
 7. to jest oczko w bagnie. Nie wiem z czego wynikaja takie krawedzie... niezwykla jest nasza przyroda.

  link do mapy w googlach jest taki:

  http://maps.google.pl/?ie=UTF8&ll=54.484291,18.281261&spn=0.001399,0.005472&t=h&z=18

  pozdrowienia,
  Kacper

  OdpowiedzUsuń
 8. Przedziwna decyzja jury ... moim zdaniem prace które zajeły II miejsce nie są wcale lepsze od III-cio miejscowych. Czyżbym miał spaczone widzenie ? Może ktoś myśli podobnie ? :)

  OdpowiedzUsuń

Nie trzeba się logować ani rejestrować aby komentować. Jednak bardzo proszę proszę podpisywać komentarze. Trudno się potem odpisuje - do Anonima trzeciego od góry :-)